Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...

Rekomendowane odpowiedzi

Logo-ROSA-3D-Filaments_200px.png

PETG + CF

W związku z nadmiarem wolnego czasu, oraz potrzebą wydrukowania kilku elementów z materiału o zwiększonej wytrzymałości, przyszła pora na rozpakowanie filamentu, który posiadam już od dłuższego czas, jednak nie miałem sposobności, aby w jakikolwiek sensowny sposób go wykorzystać.

Filamentem tym, jak sam tytuł mówi jest PETG + CF, czyli jak producent twierdzi politereftalan etylenu z domieszką glikolu oraz dodatkiem włókien węglowych.
PETG + CF jest jednym z filamentów technicznych oferowanych przez firmę Rosa 3D.

PARAMETRY TECHNICZNE PETG + CF

• Średnica (mm): 1,75 mm
  • Tolerancje średnicy (mm): +/- 0,05 mm
  • Tolerancje owalności (mm): +/- 0,02 mm
  • Waga (g): 500 g (zapakowany próżniowo z pochłaniaczem wilgoci)
  • Temperatura druku (°C): 240-270°C
  • Temperatura stołu (°C): 70-90°C

Parametry druku testowego:

• Temperatura dyszy - 240 C
  • Temperatura stołu – 70 C
  • Dysza – 0.4 mm.
  • Warstwa – 0.2 mm.

Direct Drive:

Sam materiał drukuje się bardzo dobrze, a wręcz rzekłbym nawet, że porównywalnie z PLA. Podczas druku nie uświadczyłem żadnych nitek, jak ma to często miejsce w przypadku zwykłego PETG. Być może jest to jednak efekt pracy na nad profile w programie Cura, nad którym spędziłem sporo czasu.

Sam wydruk finalny jest wyraźnie wytrzymalszy niż podstawowy PETG. Nie ugina się, jest znacznie twardszy, a jego struktura ścian jest chropowata i matowa, co pozytywnie wpływa na efekt wizualny, a tym samym  niweluje widoczność nakładanych kolejno na siebie warstw wydruku, co czyni wizualnie wydruk bardziej spójnym.

Zresztą, nie rozpisując się, oceńcie sami:

92127843_2411171925839585_69661680118498

20200412_112739.jpg20200412_112534.jpg

spacer.png20200412_113031.jpg

20200412_112840.jpg

20200412_112944.jpg

20200412_113004.jpg

20200412_113236.jpg

20200412_113319.jpg

• Kocham To! 3

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Te wyrduki wyglądaja jak by była uzyta funkcja fuzzy skin

Ale ogólnie super wyszło 😜

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Jakich ustawień retrakcji używałeś przy tym filamencie?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

• Podobna zawartość

• Przez TheSebaPL
      Rincoe Mechman 228W

Zdjęcia podglądowe:

Zalety produktu:

Wady produktu:

Moja opinia:

• Przez Ave666
      Cześć,

Zrobiłem sobie taki oto stoliczek pod komputer coby się mniej kurzył 😄 
      Mój komp się strasznie kurzy co moim zdaniem ma związek z tym że stoi na podłodze.
      Stoliczek jest po to żeby temu zapobiec.
      Jakby ktoś chciał sobie zrobić podobny to zapraszam do pobierania i drukowania 😄
      Cały wydruk zajął w sumie ok 14h
      Na stronie thingiverse jest napisane co potrzeba 🙂
      https://www.thingiverse.com/thing:4457585

• Przez areckifx
      ecoPLA

Jako, że większość moich recenzji dotyczących filamentów, odnosi się do materiałów mniej pospolitych, a zarazem rzadziej stosowanych w druku 3D FDM, tak tym razem chciałbym przedstawić  filament stanowiący podstawę druku 3D o raz z pewnością znajdujący się w zapleczu każdego drukarza począwszy od amatora, hobbysty, po firmy zajmujące się zawodowo drukiem 3D.
      Filamentem tym jest oczywiście popularne PLA, a w przypadku tej recenzji pewna jego odmiana o nazwie ecoPLA będący jednym z dość obfitej oferty filamentów sprzedawanych przez firmę 3DJake.

Jak to w ostatnim czasie się przyjęło, podążając za modnym hasłem „Bądź ECO”, tak w tym przypadku jak sama nazwa mówi, ecoPLA jest filamentem biodegradowalnym. Oprócz wspomnianej biodegradowalności oraz zalecanej temperatury druku przez producenta, która jest nieco wyższa w porównaniu ze spotykanymi na rynku filamentami PLA, materiał ten niczym nie odbiega od popularnych materiałów tego rodzaju. Nie jest to oczywiście żadną wadą, a wręcz zaletą, ponieważ jakie powinno być PLA, jak nie łatwe w druku, dające doskonałe efekty wizualne. Takie właśnie jest to ecoPLA.

Filamenty jakie otrzymałem od firmy 3DJake to kolejno ecoPLA Satin Violett, mówiąc prościej, satynowy fiolet, oraz ecoPLA brokatowo zielony, czyli filament o kolorze zielonym z zawartością brokatu.

Tak jak już wspomniałem, oba filamenty drukują się bardzo przyjemnie, bez jakichkolwiek niespodzianek. W przypadku zielonego filamentu z brokatem, doskonale maskuje on widoczność warstw, a co za tym idzie efekt wizualny jest bardzo dobry, nawet w przypadku wydruku na drukarkach posiadających problemy z osią Z. Jeżeli zaś chodzi o filament fioletowy, to podświetlenie wydruku pod odpowiednim kontem daje niesamowity efekt odbijania światła przypominający odbicie światła od powierzchni pokrytej chromem.

Z pewnością filament ten zainteresuje drukarzy hobbystów, ponieważ doskonale nadaje się do druku różnego rodzaju figurek, popiersi, czy też waz, bez konieczności późniejszej obróbki z doskonałym efektem wizualnym.

Właściwości ecoPLA z 3DJake:
      Minimalny skurcz Minimalne wypaczenia Dobra tolerancja średnicy i okrągłości Bez nieprzyjemnych zapachów Łatwy do wydrukowania Mocniejszy i mniej kruchy niż tradycyjne filamenty PLA ]

Parametry druku testowego:
      Temperatura dyszy - 210 C Temperatura stołu – 60 C Dysza – 0.4 mm. Warstwa – 0.15, 0.2 mm.  

Direct Drive:
      Dragon Hotend Trianglelab Extruder BMG (klon BIG TREE TECH)  
      ecoPLA brokatowo zielony

Warstwa 0.2 mm.

Warstwa 0.12 mm.

ecoPLA Satin Violett
      Warstwa 0.2 mm.

Warstwa 0.15 mm.

Warstwa 0.12 mm.

Link do zakupu ecoPLA Satin Violett
      Link do zakupu ecoPLA brokatowo zielony

• Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

• Dodaj nową pozycję...